top of page
Golf Croquet Past Winners

Open Singles Competition

Winner

Champion's Cup

2023   C von Schmieder

 

 

 

 

2001   W Eades

2002   R S Eades

2003   R S Eades

2004   Mrs M Tong

2005   W Eades

2006   - not awarded -

2007   C von Schmieder

2008   V A Thomson

2009   C von Schmieder

2010   C von Schmieder

2011   C von Schmieder

2012   C von Schmieder

2013   C C T Roberts

2014   C C T Roberts

2015   C von Schmieder

2016   C C T Roberts

2017   I Norris

2018   R M Allim

2019   C von Schmieder

2020   C C T Roberts

2021   R Goldring

2022   C von Schmieder

2023   C von Schmieder

Runner-up

Sylvia Thomson Cup

2023   C C T Roberts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2007   V A Thomson

2008   Mrs P Mead

2009   R S Eades

2010   C C T Roberts

2011   C C T Roberts

2012   C C T Roberts

2013   M J Fensome

2014   C von Schmieder

2015   C C T Roberts

2016   I Norris

2017   C von Schmieder

2018   C von Schmieder

2019   R M Allim

2020   C von Schmieder

2021   I Norris

2022   C C T Roberts

2023   C C T Roberts

Open Doubles Competition

Winners     

Spensley & Cox Salvers

 

2023   R Goldring & R A Peperell

1996   Mrs D Walker & D Walker

1997   Mrs S Cox & H Spensley

1998   Mrs S Cox & H Spensley

1999   Mrs S Cox & A Cox

2000   Mrs C Hutton & R Hutton

2001   Mrs C Hutton & R Hutton

2002   Mrs M Tong & M Tong

2003   Mrs T-B Johansen & T Johansen

2004   Mrs M Tong & M Tong

2005   Mrs A Attfield & W Eades

2006   - not awarded -

2007   C von Schmieder & W Eades

2008   T Johansen & W Eades

2009   T Johansen & W Eades

2010   Mrs H Fensome & V A Thomson

2011   Mrs F E Colman & C C T Roberts

2012   T Johansen & C R Wood

2013   T Johansen & C R Wood

2014   M J Fensome & J Stanner

2015   Mrs H Fensome & Mrs P Mead

2016   C von Schmieder & C R C Morgan

2017   Mrs H Fensome & Mrs P Mead

2018   Mrs F E Colman & C C T Roberts

2019   R M Allim & R Goldring

2020   - not contested -

2021   - not contested -

2022   Mrs H Fensome & M J Fensome

2023   R Goldring & R A Peperell

Runners-up

Alex & Dilys Earnshaw Cups

  

2023   Mrs F E Colman & C C T Roberts

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2008   Mrs A Attfield & Mrs C Read

2009   C von Schmieder & C CT Roberts

2010   Mrs P Mead & J Chalfont

2011   T Johansen & C R Wood

2012   C von Schmieder R de Board

2013   I Norris & Mrs D M Norris

2014   I Norris & Mrs D M Norris

2015   Mrs F E Colman & C C T Roberts

2016   Mrs F E Colman & C C T Roberts

2017   I Norris & Mrs D M Norris

2018   R M Allim & R Goldring

2019   C von Schmieder & Mrs M Gaynor

2022   C von Schmieder & C R C Morgan

2023   Mrs F E Colman & C C T Roberts

3+ Singles Competition

(formerly known as 'Restricted' and 5+ Singles)

Winner

Desmond Tighe Cup

2023   A K Jones

2004   W Eades

2005   W Eades

2006   A Earnshaw

2007   V A Thomson

2008   V A Thomson

2009   J Chalfont

2010   C C T Roberts

2011   C R Wood

2012   I Norris

2013   Mrs M Gaynor

2014   R Chambers

2015   H C R Crook

2016   C R Wood

2017   R A Peperell

2018   R A A Coates

2019   R A A Coates

2020   R R Iyer

2021   R J Lilley

2022   A R Henderson

2023   A K Jones

Runner-up

Vivian Thomson Cup

2023   R C Robinson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2015   C R C Morgan

2016   H C R Crook

2017   R A A Coates

2018   C R Wood

2019   M D Christmas

2020   R J Lilley

2021   R C Robinson

2022   T W J Pitkeathley

2023   R C Robinson

3+ Doubles Competition

(formerly known as 'Restricted' and 5+ Doubles until 2016)

Winners     

The Eades Cups

2023   A R Henderson & H P Johnson

 

 

 

2007   Mrs P Mead & W Eades

2008   Mrs M Gaynor & J Chalfont

2009   V A Thomson & C R Wood

2010   Mrs F E Colman & C C T Roberts

2011   V A Thomson & C R Wood

2012   Mrs D Norris & I Norris

2013   Mrs M Gaynor & D Rutherford

2014   R Goldring & H Midgley

2015   Mrs D M Norris & Mrs D V Browne

2016   Mrs F E Colman & C R Wood

2017   Mrs D Earnshaw & R R Iyer

2018   R A A Coates & A H Peperell

2019   Mrs D V Browne & C R C Morgan

2020   - not contested -

2021   - not contested -

2022   Mrs D V Browne & R C Robinson

2023   A R Henderson & H P Johnson

Runners-up

Chris Read & Anne Attfield Cups

  

2023   R R Iyer & H C R Crook

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2015   R G W Chambers & P G Kerry

2016   Mrs P Wood & H C R Crook

2017   Mrs D M Norris & Mrs D V Browne

2018   C R Wood & C R C Morgan

2019   C R Wood & Mrs D M Norris

2022   R R Iyer & H C R Crook

2023   R R Iyer & H C R Crook

Handicap Singles Competition

Winner

2023   A H McKibbin

2014   R R Iyer

2015   I Norris

2016   J P Allison

2017   R A A Coates

2018   D Rutherford

2019   C C T Roberts

2020   R R Iyer

2021   Mrs P M Mulcahy

2022   K F Ward

2023   A H McKibbin

Runner-up

2023   Mrs D S D McKibbin

 

 

 

 

2014   R A Peperell

2015   Mrs M Gaynor

2016   R A Peperell

2017   M J Fensome

2018   R Goldring

2019   J Smith

2020   R J Lilley

2021   I Norris

2022   Mrs A A Warren

2023   Mrs D S D McKibbin

7+ Singles Competition

Winner

Suzanne Roberts Quaich

2023   J N Rumford

2011   I Norris

2012   I Norris

2013   H C R Crook

2014   R Goldring

2015   Mrs D M Norris

2016   R Morrell

2017   R G W Chambers

2018   A H Peperell

2019   R C Robinson

2020   R J Lilley

2021   A R Henderson

2022   J J Smith

2023   J N Rumford

Runner-up

Colman Quaich

2023   A M Broom

2011   M D Wiles

2012   Mrs P Eades

2013   R R Iyer

2014   R A Peperell

2015   C R C Morgan

2016   R G W Chambers

2017   J Maguire

2018   M D Christmas

2019   Mrs M J Probert

2020   J J Smith

2021   H C R Crook

2022   C M Hall

2023   A M Broom

7+ Doubles Competition

Winners     

Dorien Belson Cups

2023   P G Franklin & D Tonks

2011   Mrs R Richardson & Mrs P Eades

2012   Mrs D Norris & I Norris

2013   Mrs P Wood & D Toms

2014   Mrs D M Norris & Mrs A Attfield

2015   Mrs M L Crook & H C R Crook

2016   Mrs D V Browne & R G W Chambers

2017   Mrs C Searle & R A A Coates

2018   - not awarded -

2019   Christmas & Walter v Pitkethley & Chambers (TBD)

2020   - not contested -

2021   - not contested -

2022   Mrs C Searle & Mrs G P Symons

2023   P G Franklin & D Tonks

Runners-up

Cox Wood Cups

  

2023   H C R Crook & J M Pendennis

  

2011   Mrs A Attfield & Mrs C Hutton

2012   Mrs S Morrell & R Morrell

2013   Mrs D Browne & C Morgan

2014   Mrs R Kennedy & J Kennedy

2015   Mrs D V Browne & C R C Morgan

2016   Mrs P Wood & J Maguire

2017   M D Christmas & J Walter

2022   J J Smith & S B Morton

2023   H C R Crook & J M Pendennis

10+ Singles Competition

Winner

2023   Mrs D S D McKibbin

2021   Mrs G P Symons

2022   A K Jones

2023   Mrs D S D McKibbin

Runner-up

2023   M Marcel

2021   Mrs P M Mulcahy

2022   Mrs C Searle

2023   M Marcel

10+ Doubles Competition

Winners     

2023   Mrs B Broom & A M Broom

2022   Mrs P M Mulcahy & S B Morton

2023   Mrs B Broom & A M Broom

Runners-up

  

2023   D M Cranstoun & J Howie   

  

2022   A Jones & Ms R Raunkiaer

2023   D M Cranstoun & J Howie

10+ Evening Series

Winner

2023   C J Billson

2021   J N Rumford

2022   Mrs J M J Green

2023   C J Billson

Open Singles Tournament

Winner

Blue Ball Trophy

2023   C C T Roberts

2011   Mrs F E Colman

2012   M J Fensome

2013   Mrs H Fensome

2014   C C T Roberts

2015   Mrs H Fensome

2016   D Hopkins

2017   C C T Roberts

2018   R M Allim

2019   C C T Roberts

2020   C C T Roberts

2021   R Goldring

2022   R Goldring

2023   C C T Roberts

3+ Singles Tournament

Winner

Red Ball Trophy

2023   A K Jones

2012   I Norris

2013   A Earnshaw

2014   R Goldring

2015   R Goldring

2016   R A Peperell

2017   R R Iyer

2018   H C R Crook

2019   R C Robinson

2020   R J Liley

2021   R C Robinson

2022   C R C Morgan

2023   A K Jones

8+ Singles Tournament

Winner

Black Ball Trophy

2023  A M Broom

 

 

 

 

 

 

2017   Mrs J L Iyer

2018   Mrs M J Probert

2019   A H Peperell

2020   Mrs C Searle

2021   J J Smith

2022   Mrs P M Mulcahy

2023   A M Broom

10+ Singles Tournament

Winner

Green Ball Trophy

2023   Mrs C Searle

2022 (1)  J M Walter

2022 (2)  J M Walter

2023 (1)  Mrs D McKibbin

2023 (2)  Mrs C Searle

 

80+ Singles Tournament

Winner

Yellow Ball Trophy

2023   R Goldring

2012   Mrs R Richardson

2013   R Morrell

2014   R Morrell

2015   D J Toms

2016   D Rutherford

2017   C R Wood

2018   C R Wood

2019   M J Fensome

2020   M J Fensome

2021   M J Fensome

2022   D Young

2023   R Goldring

Handicap Singles Tournament

Winner

White Ball Trophy

2023   K F Ward

2013   C C T Roberts

2014   C R Wood

2015   Mrs D M Norris

2016   R Goldring

2017   R R Iyer

2018   I Norris

2019   Mrs D M Norris

2020   (1) I Norris    (2) Mrs D V Browne

2021   (1) R J Lilley  (2) R Goldring

2022   T Day

2023   K F Ward

Women's Singles Tournament

Winner

Pink Ball Trophy

2023  C L Huntington

2013   Mrs P Mead

2014   Mrs D M Norris

2015   Mrs H Fensome

2016   Mrs H Fensome

2017   Mrs D M Norris

2018   Mrs H Fensome

2019   Mrs D V Browne

2020   - not contested -

2021   - not contested -

2022  - not contested -

2023   C L Huntington

Beginners' Singles Tournament

Winner

2020   Mrs G D Symons

2020   Mrs G D Symons

2021   - not contested -

2022   - not contested -

2023   - not contested -

Open Doubles Tournament

(formerly Autumn Doubles Tournament)

Winners     

Iain Lindsay Cups

 

2023   R Goldring & R J Lilley

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1999   Mrs M Belson & D Belson

2000   Mrs H Dobson & B Bucknall

2001   Mrs S Cox & A Cox

2002   H Spensley & L Wilding

2003   Mrs M Tong & M Tong

2004   Mrs G Hinton & J Tankard

2005   Mrs P Eades & K H M Noble

2006   Mrs G Hinton & J Tankard

2007   Mrs P Eades & J Chalfont

2008   Mrs P Eades & J Chalfont

2009   Mrs P Mead & J Chalfont

2010   Mrs H Fensome & C C T Roberts

2011   Mrs S Thomson & M J Fensome

2012   Mrs F E Colman & C C T Roberts

2013   Mrs F E Colman & C C T Roberts

2014   J Stanner & M J Fensome

2015   Mrs C Jackson & D Hopkins

2016   Mrs H Fensome & M J Fensome

2017   R Goldring & C R Wood

2018   R Goldring & R M Allim

2019   R Goldring & R C Robinson

2020   - not contested -

2021   R A A Coates & Mrs D V Browne

2022   R Goldring & R J Lilley

2023   R Goldring & R J Lilley

Runners-up

John Chalfont Cups

  

2023   Mrs F E Colman & C C T Roberts

  

 

 

 

 

 

 

2006   Mrs P Eades & J Chalfont

2007   Mrs M Gaynor & V A Thomson

2008   Mrs M Gaynor & V A Thomson

2009   C R Wood & A Earnshaw

2010   Mrs P Mead & J Chalfont

2011   Mrs P Eades & T Johansen

2012   Mrs H Fensome & C R Wood

2013   M D Wiles & J Chalfont

2014   Mrs F E Colman & C C T Roberts

2015   Miss N M N Cox & B G Bucknall

2016   Mrs F E Colman & C C T Roberts

2017   Mrs D M Norrris & I Norris

2018   Mrs D V Browne & C R C Morgan

2019   Mrs H Fensome & M J Fensome

2020   - not contested -

2021   R Goldring & C R C Morgan

2022   Mrs D V Browne & R A A Coates

2023   Mrs F E Colman & C C T Roberts

Restricted Doubles Tournament (combined 10+ handicap)

(formerly Spring Doubles Tournament)

Winners     

Cave & Wolfe Salvers

 

2023   Mrs D S D McKibbin & A M Broom

1985   Mrs E O'Dair & B G Bucknell

1986   Mrs P Dirsztay & N C J Pope

1987   Mrs P Dirsztay & Mrs K Whiteley

1988   Mrs Z Stirling & J C White

1989   Mrs C Stewart & W W Stewart

1990   Mrs P Beeson & J C White

1991   Mrs B Brough & Mrs K Whiteley

1992   Mrs M Simmonds & H S Spensley

1993   Mrs C Hutton & R Hutton

1994   Mrs M Simmonds & G Wolfe

1995   Mrs S Cox & D Walker

1996   R Mulligan & H Spensley

1997   Mrs E Aston & H Spensley

1998   Mrs S Cox & Mrs H Dobson

1999   Miss D Morrice & D Walker

2000   Miss D Morrice & R Hutton

2001   Mrs S Thomson & D Walker

2002   Mrs P Eades & W Eades

2003   T Johansen & H Spensley

2004   T Johansen & W Eades

2005   T Johansen & W Eades

2006   Mrs S Stoker & J Chalfont

2007   Mrs S Stoker & J Chalfont

2008   V A Thomson & C R Wood

2009   V A Thomson & C R Wood

2010   Mrs F E Colman & C C T Roberts

2011   M J Fensome & J Stanner

2012   M J Fensome & J Stanner

2013   R Chambers & B Mason

2014   Mrs D M Norris & R A Peperell

2015   Mrs F E Colman & C R C Morgan

2016   Mrs D M Norris & H C R Crook

2017   not awarded

2018   R A Peperell & A H Peperell

2019   M J Fensome & R Lilley

2020   - not contested

2021   Mrs D V Browne & Mrs G P Symons

2022   Miss E Smith & C C T Roberts

2023   Mrs D S D McKibbin & A M Broom

Runners-up

Hilda Dobson Cups

  

2023   Mrs F E Colman & P Franklin

  

 

 

 

 

1999   Mrs M Tong & H Spensley

2000   Mrs H Farrer-Brown & J Beavis

2001   Mrs M Tong & Mrs P Wilding

2002   Mrs S Thomson & V A Thomson

2003   Mrs P Eades & W Eades

2004   R S Eades & A Cox

2005   Mrs M Gaynor & A Robinson

2006   Mrs P Mead & Mrs K Toumey

2007   V A Thomson & C R Wood

2008   Mrs P Mead & Mrs P Eades

2009   Mrs S Thomson & Mrs P Wood

2010   Mrs M Gaynor & J Chalfont

2011   D Rutherford & J Chalfont

2012   Mrs R Kennedy & J Kennedy

2013   Mrs P Bunch & J Turner

2014   Mrs H Masheter & J Chalfont

2015   Mrs C Searle & R Goldring

2016   Mrs H Fensome & Miss N M N Cox

2017   not awarded

2018   C C T Roberts & Mrs D Zatouroff

2019   Mrs H Fensome & Mrs M J Probert

2020   - not contested

2021   R Goldring & Mrs J M J Green

2022   Mrs D V Browne & Mrs G P Symons

2023   Mrs F E Colman & P Franklin

CA 'A' Level (Zero plus) Tournament

Winner

  2023   P Gunn          (Wingrave)

  2019   I D L Shore    (High Wycombe)

  2020    - not contested -

  2021   P Gunn          (Wingrave)

  2022   S Thornton     (Australia)

  2023   P Gunn          (Wingrave)

CA 'B' Level (3+) Tournament

Winner

'Smokey's Cup'

  2023   P Adams        (Guildford)

  2012  C R Wood       (Phyllis Court)

  2013  I Norris           (Phyllis Court)

  2014  R Raby            (Worcester)

  2015  A Carpenter     (Durham)

  2016  A Carpenter     (Durham)

  2017  K Pound          (High Wycombe)

  2018  M Bilton          (Richmond Park)

  2019  M Bilton          (Richmond Park)

  2020 (1) G Davies     (Northampton)

  2020 (2) P Davies     (Reigate)

  2021  P Davies         (Reigate)

  2022  P Adams         (Guildford) 

  2023  P Adams         (Guildford) 

CA 'C' Level (7+) Tournament

Winner

  2023    K F Ward          (Phyllis Court)

  2017    B Dench           (Bransgore)

  2018    M Leonard        (Kingston M)

  2019    G Davies          (Northampton)

  2020     - not contested

  2021    N Whitehead     (Cheltenham)

  2022    R Jenkins          (Hamptworth)

  2023    K F Ward          (Phyllis Court)  

bottom of page